LIBEREC

Město Liberec (německy Reichenberg) je dynamicky se rozrůstajícím městem s bohatou a mnohdy i bouřlivou historií. Počtem obyvatel kterých ve městě žije více jak 106.000 a v rámci celé Liberecko-Jablonecké aglomerace 170 000 obyvatel, řadí tuto severočeskou metropoli na páté největší město České republiky a je třetím největším městem Čech. Liberec je průmyslovým, obchodním, vědecko-technologickým centrem a samozřejmě v neposlední řadě i univerzitním a sportovním centrem České republiky. Statut Liberce je krajské město Libereckého kraje a hlavní město Euroregionu Nisa, sdružující trojzemí pohraničních oblastí Německa a Polska. Tento statut tak přímo předurčuje k tomu, že je Liberec soběstačným centrem, které má nejen co nabídnout svým obyvatelům, ale i turistům.

LIBEREC jako netypicky České město, se stopou Vídeňských mistrů

Může za to historický vývoj města. Liberec se rozvíjel jako česko-německé průmyslové město s prudkým a překotným vývojem. Město s rozvojem průmyslu především textilního, rostlo tak rychlým tempem, že do Liberce přicházelo více a více pracovní síly z českého vnitrozemí. Podobný rychlý vývoj vzal za své, město rostlo, bohatlo, význam v rámci Rakouska-Uherska byl silný a Liberec se stal vedle průmyslu i bohatým kulturním centrem, které mělo své potřeby. Liberec se ve své době stal dokonce po Praze druhým největším městem. V té době tak vznikají nejvýznamnější budovy hodny statutu druhého nejvýznamnějšího města (Hospodářská komora, divadlo F.X.Šaldy, muzeum, lázně, radnice, vzniká celá bohatá vilová čtvrť jež celá tato oblast tvoří zlaté památkové jádro a v Liberci se tomuto útvaru říká zlatý kříž Liberce). Do Liberce přicházejí architektoničtí mistři a soutěží a předhánějí se v tom kdo postaví tu nejkrásnější radnici hodnou slávě bohatého města, vyhrává návrh Vídeňského architekta Franze Neumanna a vtiskl jí krásu známou z rakouského hlavního města, které tak důvěrně znal. Pokud se budete procházet centrem Liberce, jistě si povšimnete, že se centrum města dělí na dvě části a tento přechod je patrný. Dolní centrum je obchodním a administrativním centrem města s moderní architekturou vyvíjející se již od 30.let minulého století po současnost, zatímco horní centrum Liberce, tvoří to pravé historické jádro města, které místy připomíná vídeňské ulice a architekturu, tato stopa je nesmazatelná a krásná. Liberec v současnosti svou bohatou historii vyzdvihuje na odiv a doslova vymazluje lokalitu historického centra. Vrátila se Neptunova kašna před radnici, opravila se nejstarší část Liberce (Kostelní ulice směr od radnice k Sokolovskému náměstí). Dále se navrací sláva městských lázní, do kterých se po náročné opravě stěhuje Oblastní galerie Liberec, tímto se oživuje zlatý kříž Liberce v těsném sousedství vedle sebe stojí Oblastní galerie a Severočeské muzeum.

 

Město kráčící svou vlastní cestou a postaví budovu světového významu

I takto se dá nazvat moderní současnost Liberce. V dobách kdy v tehdejším Československu vládne komunistická strana a v té době přichází do Liberce soumrak v podobě zastaveného vývoje tím, že se vznikem Severočeského kraje se zcela nelogicky stává o poznání menší město Ústí nad Labem, krajským městem celé oblasti. Liberec tak pro tehdejší Československo nebyl důležitým centrem a tak se vývoj zastavil. Ovšem jak už to mnohdy bývá obyvatelé a patrioti bojují a nevzdávají se do posledního muže. Vzniká v Liberci úžasná skupina architektů SIAL Liberec a v Liberci vznikají další významné stavby: Televizní vysílač Ještěd (který je nejen Českou stavbou 20 století, ale i světově uznávaným architektonickým dílem arch. Karla Hubáčka, jenž za tuto stavbu získal prestižní Perretovu cenu), dalším byl obchodní dům Ještěd /bohužel ten již v Liberci po demolici nenalezneme!/, nahradilo ho moderní předimenzované centrum, o němž si každý udělejme úsudek sám. Díky sídlu tohoto architektonické studia vznikají projekty i v době po revoluční. Dnes už se Liberci vrátil po právu jeho význam krajského města. Vývoj Liberce je opět rychlý a přibývá počet obyvatel nevídaným tempem. V Liberci vznikali a vznikají významné stavby. Které podrobně popisujeme v sekci moderní architektura.

Město přívlastků
  • Liberec město sportu: je sídlem DUKLY Liberec, které vychovává mnoho slavných olympijských nadějí. V Liberci se nachází řada větších i menších sportovních organizací a sportovních areálů. Liberec se v nedávné době stal Evropským městem sportu 2012. Liberec je jedním z mála velkoměst světa, kde najdete zimní středisko světových parametrů, kde se konají světové poháry na dosah MHD a součástí městské aglomerace,(podobně jsou na tom jen OSLO, INNSBRUCK, VANCOUVER, MALMÖ a další spíše severské státym v ČR podobné velkoměsto nenajdete) mluvíme o lyžařském sportovním areálu Ještěd, Vesec, Bedřichov, Obří sud - JavorníkV Liberci se opakovaně konají světové poháry ve skoku na lyžích, běhu na lyžích nebo Severské kombinaci. V jen 10 km vzdáleném Bedřichově se tradičně v lednu koná start a cíl světového maratonského běhu na lyžích Jizerské 50. Do Bedřichova se rovněž dostanete MHD z Liberce i Jablonce, kteří mají společný dopravní podnik. V Liberci se v roce 2009 konalo MS v klasických lyžařských disciplínáchDětská zimní olympiáda 2010, v roce 2011 zažehl v Liberci olympijský oheň, protože se zde konal EYOWF Liberec 2011 /Evropský zimní olympijský festival mládeže/. V Liberci a jeho okolí se sportovně vyžije snad každý a to jak v létě tak v zimě.